Opened 2 months ago

#1278 new bug

SWOT Analizi

Reported by: anonymous Owned by: srkline
Priority: major Milestone:
Component: All Components Keywords:
Cc: Blocking:
Task:

Description

SWOT analizi, ister yeni bir şirket kuruyor olun ister mevcut bir şirkete rehberlik ediyor olun, iş stratejinizi geliştirmenize yardımcı olacak inanılmaz derecede basit ama güçlü bir araçtır.

SWOT Analizi Nedir?
SWOT, Güçlü Yönler, Zayıf Yönler, Fırsatlar ve Tehditler anlamına gelir.

Güçlü ve zayıf yönler şirketinizin içindedir - üzerinde biraz kontrole sahip olduğunuz ve değiştirebileceğiniz şeyler. Örnekler arasında ekibinizde kimlerin olduğu, patentleriniz ve fikri mülkiyetiniz ve konumunuz yer alır.

Fırsatlar ve tehditler dışsaldır—şirketinizin dışında, daha büyük pazarda olup bitenler. Fırsatlardan yararlanabilir ve tehditlere karşı koruma sağlayabilirsiniz, ancak bunları değiştiremezsiniz. Örnekler arasında rakipler, hammadde fiyatları ve müşteri alışveriş eğilimleri sayılabilir.
Neden SWOT Analizi Yapılır?
Bir SWOT analizi yapmak için zaman ayırdığınızda, işinizi büyütmek için yapmanız gereken işe öncelik vermek için sağlam bir strateji ile silahlanmış olacaksınız.

Başarılı olmak için yapmanız gereken her şeyi zaten bildiğinizi düşünebilirsiniz, ancak bir SWOT analizi sizi işinize yeni yönlerden ve yeni yönlerden bakmaya zorlayacaktır. Güçlü ve zayıf yönlerinize ve pazarınızdaki fırsatlardan ve tehditlerden yararlanmak için bunlardan nasıl yararlanabileceğinize bakacaksınız.

SWOT Analizini Kimler Yapmalıdır?
Bir SWOT analizinin etkili olması için şirket kurucularının ve liderlerinin derinlemesine dahil olması gerekir. Bu, başkalarına devredilebilecek bir görev değildir.

Ancak şirket liderliği de işi kendi başına yapmamalıdır . En iyi sonuçları elde etmek için, şirket hakkında farklı bakış açıları olan bir grup insanı bir araya getirmek isteyeceksiniz. Satış ve müşteri hizmetlerinden pazarlama ve ürün geliştirmeye kadar şirketinizin farklı yönlerini temsil edebilecek kişileri seçin. Herkes masaya oturmalı.

Yenilikçi şirketler, bir SWOT analizi yaptıklarında ve benzersiz seslerini karışıma eklemek için müşterilerden girdi aldıklarında kendi iç saflarının dışına bile bakarlar.

Kendi başınıza bir iş kuruyor veya yönetiyorsanız, yine de bir SWOT analizi yapabilirsiniz. İşletmeniz, muhasebeciniz ve hatta satıcılar ve tedarikçiler hakkında biraz bilgi sahibi olan arkadaşlarınızdan ek bakış açıları edinin. Önemli olan farklı bakış açılarına sahip olmaktır.

Mevcut işletmeler, mevcut durumlarını değerlendirmek ve ilerlemek için bir strateji belirlemek için bir SWOT analizi kullanabilir . Ancak, her şeyin sürekli değiştiğini ve her altı ila 12 ayda bir yeni bir SWOT analiziyle başlayarak stratejinizi yeniden değerlendirmek isteyeceğinizi unutmayın.

Yeni başlayanlar için bir SWOT analizi, iş planlama sürecinin bir parçasıdır. Doğru adımla başlamanız ve gitmeyi planladığınız yönü bilmeniz için bir stratejinin kodlanmasına yardımcı olacaktır.

Change History (0)

Note: See TracTickets for help on using tickets.