Opened 2 months ago

#1281 new bug

Etsy’de Satış Yapmak

Reported by: anonymous Owned by: srkline
Priority: major Milestone:
Component: All Components Keywords:
Cc: Blocking:
Task:

Description

Etsy nedir?
Etsy, geleneksel bir çevrimiçi mağazada bulunması zor olan sanatsal ürünlerin, koleksiyon zanaat malzemelerinin ve eski ürünlerin alım satımında uzmanlaşmış bir e-ticaret platformudur.

Etsy'deki alıcılar, seri üretilen ürünler yerine el yapımı ürünler bulmak için pazarlarına göz atıyor.

Ayrıca, Shopify gibi kendi web sitelerine ihtiyaç duymadan ürünlerini sergilemek ve daha geniş bir kitleye satmak için sanatsal becerilere sahip sanat mağazaları ve zanaatkarlar gibi kısmi veya tam zamanlı küçük işletme sahipleri için bir çıkış noktasıdır.

Bir sanat fuarının heyecanını eBay gibi bir pazar yeri ile birleştiren hibrit bir şirkettir.

Etsy'de ürün arayan kişiler, eski ve el yapımı ürünler, sipariş üzerine yapılmış sanat eserleri, el baskılı giysiler, özel yapım çocuk oyuncakları ve daha fazlasını bulacaktır.

Etsy'de satılık büyük bir vintage ürün kategorisi var. Ürünlerin vintage olabilmesi için en az 20 yaşında olmaları gerekmektedir.

Makul bir fiyata alabileceğiniz çok çeşitli koleksiyon ürünleri var. Platform, bir Etsy satıcısının ürünlerini bir ücret karşılığında listelediği belirli bir vitrin kullanır.

Etsy'nin kapladığı benzersiz niş, onu dünyadaki sanat ürünleri ve koleksiyonlar için bir numaralı platform haline getiriyor.

Etsy'nin ürünleri yapmadığını belirtmek önemlidir. Bunun yerine, hem alıcıyı hem de satıcıyı birbirine bağlayan ve onları tek bir pazara getiren bir aracı görevi görür. Etsy'nin Brooklyn'de merkezi bir merkezi var ve burası günlük operasyonları yürüttüğü yer.

Şirketin ayrıca Etsy Labs olarak bilinen, insanların sanatsal becerilerini öğrenip geliştirdikleri bir zanaat sınıfı da var.

Hem iOS hem de Android'de bulunan bir Etsy uygulamasıyla, hareket halindeyken de Etsy'den en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

Etsy'de Satış Maliyeti Ne Kadardır?
Bir Etsy hesabı oluşturmak ve bir ürünü pazarda listelemek 0,20 ABD dolarına mal olur. Satıcı el kitabına göre, bir liste dört ay boyunca veya ürün satılana kadar aktif kalacaktır. Bir ürün satıldığında, satış fiyatı üzerinden %5 işlem ücreti alınır.

Pek çok insan, satışların az olması veya hiç olmaması nedeniyle yalnızca bir ay sonra alışverişini tamamlar. Ve en kötü yanı, listelerinize göre harcama yapmaya devam etmenizdir. Bu nedenle, uzun vadeli gelir-maliyet oranını dikkate almak çok önemlidir.

Bu, özellikle satacak çok ürününüz olduğunda geçerlidir. Peki ürünlerinizi Etsy'de satmanın maliyeti nedir?

Hadi öğrenelim.

  1. Etsy Mağaza Maliyeti.

Etsy'nin bir avantajı, satıcıya mağaza kurmanın hiçbir maliyeti olmamasıdır. Evet, mağazanızı Etsy'de açmak ücretsizdir. Ama bedava şeylerin bittiği yer burası - en azından şimdilik. Bunun nedeni, Etsy'nin öğe başına 0,20 dolarlık standart bir listeleme ücretine sahip olmasıdır. Bu listeleme ücreti dört aydır. Ama biz liste hakkında konuşalım.

Etsy, diğer çevrimiçi pazar devlerinden farklı bir listeye sahiptir. Bu çevrimiçi pazaryeri için bir listeleme ve bir ürün aynı şeyler değildir. Bunun nedeni, bir listelemenin birden fazla ürün içerebilmesidir.

Örneğin, bir satıcı bir şapka satıyorsa ve şapka farklı renk şemalarına sahipse, satıcı, alıcılara herhangi bir renkten bir şapka seçme seçeneği sunarken, farklı renk çeşitliliğini kapsayacak şekilde yalnızca “tek bir liste” oluşturmakla yükümlüdür. .

Dolayısıyla, satıcının o şapkadan 100 ürünü varsa ve bunlar farklı renklerdeyse, satıcı hepsini kapsayacak tek bir liste oluşturur ve satışlar geldikçe miktarı günceller.

Her dört ayda bir, bir listelemenin geçerliliği biter. Listelemeyi otomatik olarak veya liste başına aynı 0,20 dolardan manuel olarak yenilemek artık satıcıya kalmış. Mağazanın kendini otomatik olarak yenilemesine izin vermek, ilk kez bir çevrimiçi mağaza işletmesinin finansal temellerini henüz kavramamış olan bir satıcı için mantıklı olsa da, en azından finansal açıdan mağazayı manuel olarak yenilemek daha da mantıklıdır. .

Bu şekilde, listelemenizi dört ay daha yenilemeden önce hangi ürünlerin satış yapıp kâr ettiğini ve hangi ürünlerin zarar ettiğini öğrenmek için verileri inceleyebilirsiniz. Her listelemenin maliyetinin liste başına 0,20 ABD doları olarak kaldığını unutmayın.

Bu, mağazanızda 100 liste varsa, her dört ayda bir 20 ABD doları ödemeniz gerektiği anlamına gelir. Bu, herhangi bir satış yapmıyorsanız bir sorun haline gelir, çünkü ürününüzü ilk etapta hazırlama maliyetini de içerebilecek olan 20 $, gider sayfanıza eklenmeye devam eder.

  1. Sadece 0,20 Dolar Maliyet mi Var?

Birçok gösteri sahibi, satışlar geldiğinde 0,20 dolarlık ücreti nasıl havale edecekleri konusunda kafa karıştırıyor. Bir listelemenin bir üründen farklı olduğunu ve listeleme ücretinin ve mağaza için yenileme ücretinin satıştaki ürün sayısına bağlı olduğunu unutuyorlar. Netlik için şu örneklere bakın:

Örnek 1:

Bir satıcının Etsy'nin el yapımı bir masa mağazası var. O mağazada satılık sadece tek bir el işi masa var. Masa satar ve satıcı listeyi yenilememeyi veya tekrar başka bir masa oluşturmamayı seçer.

Satıcı, tabloyu listelemek için 0,20 dolar öder. Tablo satıldığından, satıcıdan artık bir listeleme ücreti alınmaz (ancak daha sonra açıklayacağımız başka ücretler de vardır).

Örnek 2:

Bir satıcı , beş farklı renkte mevcut olan el yapımı kazaklar yaratır . Satıcı bir liste oluşturduğunda, stokta altı çift kazak bulunur. Dolayısıyla sonraki dört ay boyunca satıcı, bu altı çift süveterin bir listesi için 0,20 dolar ödeyecek.

Bu süre içinde satış olmazsa, satıcı listeyi yenilemek için 0,20 ABD doları tutarında başka bir ücret alır.

Ancak satıcı kazaklardan birini satarsa, her şey sıfıra döner ve liste kalan beş kazak için 4 ay daha "taze" olarak yenilenir. Satıcı, mevcut miktara daha fazla kazak eklerse veya satıcı, süveterin yeni renklerine sahipse ve bu renklerin yeni resimlerini göstermek isterse, satıcı listeyi hiçbir ek ücret ödemeden düzenleyebilir.

Satıcı her satış yaptığında, mevcut tüm kazakları satana kadar stok tekrar tekrar yenilenir veya 4 aylık süre satışsız sona erer.

Bununla birlikte, bir alıcı satıcıdan bir siparişte üç çift kazak satın alırsa, satıcı üç listeleme ücreti için önceki 0,20 ABD dolarının yanı sıra 0,40 ABD doları ek ücret alacaktır.

Son olarak, bir işlemde üç kazak için ödeme yapılmış olmasına rağmen listeleme kendini yeniden otomatik olarak yeniler.

  1. Etsy İşlem Ücreti Nedir?

Tıpkı eBay ve Amazon gibi, bir satıcının çevrimiçi işlerini yapmaya devam etmek için ödemesi gereken Etsy ücretleri vardır. İlk olarak, bir satıcı, bir ürün satıldığında Etsy'ye satış fiyatının %5'lik bir işlem ücretini ödeyecektir.

  1. Etsy'de Tanıtmanın Maliyeti Nedir?

Etsy kullanıcıları ayrıca tanıtılan listeler oluşturmayı ve ürünlerinin reklamını yapmayı seçebilir. Başlamak için minimum günlük 1 ABD dolarıdır ve bu, tıklama başına maliyet modeline dayalıdır. Bir kullanıcı bir Etsy araması yaptığında, hem ücretli hem de ücretsiz listeler vardır. Alıcıların tanıtılan listelemelerde görebilecekleri tek fark, resmin sol üst köşesindeki küçük, beyaz "Reklam"dır:

Yeni bir satıcının, özellikle yeni bir ürün piyasaya sürerken, Etsy'yi kapıdan dışarı salması genellikle zordur. Daha fazla görünürlük elde etmek için Etsy reklamlarına yatırım yapmak, ürününüzün pazardaki geçerliliğini test etmek için kötü bir fikir olmayabilir. Terfi etmeye başladığınızda, istatistiklerinizi görüntüleyebileceğiniz bir gösterge panosuna erişim elde edeceksiniz.

Test sonuçlarını başlatmak için tıklama başına 0,10 ila 0,50 ABD Doları arasında bir maksimum tıklama başına maliyet (TBM) belirlemenizi öneririm.

  1. Etsy Ödeme İşlem Ücretleri Nelerdir?

Bir alıcı doğrudan Etsy'de ödeme yaptığında ve Etsy ödeme sistemini kullandığında Etsy, işlem başına %3 + 0,25 ABD doları tutarında bir ödeme işlem ücreti alır.

Ayrıca, satıcının konumuna bağlı olarak, listelenen öğelerin ABD doları cinsinden olmadığı durumlarda yerel para birimine dönüştürme maliyeti de dahil olmak üzere vergi şeklinde ekstra masraflar olabilir.

  1. Peki ya Etsy Nakliye Maliyetleri?

Genellikle alıcı nakliye ücretini öder. Maliyet, alıcının konumuna bağlı olacaktır. Genellikle, nakliye ücretinin uygun şekilde hesaplanmadığı durumlarda sorunlar ortaya çıkar ve satıcı, nakliye için başlangıçta amaçlanandan daha fazla ödeme yapması gerektiğini anlar.

Bu tekrar tekrar olursa, Etsy'de iş yapmanın toplam maliyetini önemli ölçüde artırabilir, özellikle de sigorta maliyeti nakliye ücretine dahil edildiğinde, bu da maliyeti daha da artırır.

Bir çözüm, araştırma yapmak ve farklı konumlara gönderilen ürünlerin tam olarak ne kadara mal olacağını bulmaktır. Etsy'de veya başka herhangi bir çevrimiçi mağazada kargo asla ücretsiz değildir. Ücretsiz kargo sunan Etsy satıcıları, kargo ücretini satış fiyatına dahil etmeye hazırlıklı olmalıdır. Başka bir notta, satıcılar USPS nakliye etiketlerini doğrudan Etsy'den satın alabilirler.

  1. Etsy Fiyatlandırması Üzerine Son Düşünceler.

Etsy'de satış yapmak ve bir dükkan açmak için acele etmenin sadece 20 sent olduğunu düşünmek sizi cezbediyor.

Bir Etsy mağazasına başlamadan önce, ürünlerinizi hem listelemek hem de satmak için gereken toplam ücretleri net bir şekilde anlamak akıllıca olacaktır.

Etsy'de mağaza kurmanın toplam maliyeti, listeleme ücretini, işlem ücretini, ödeme işlem ücretini, nakliye ücretini ve katıldığınız tüm promosyonları içerir.

Ayrıca, bunların hiçbirinin satılan malın maliyetini (COGS) içermediğini unutmayın . Bu nedenle, ürünlerinizi daha fazla alıcı çekmek için çok düşük fiyatlandırırsanız, kar marjınızı yiyebilir ve çevrimiçi ürünleri zararına satabilirsiniz.

İşinizi düzgün bir şekilde yönetmek istiyorsanız, her zaman göz önünde bulundurmanız gereken harici masraflar vardır. İşletmenizde neler olup bittiği hakkında yeterince bilgi sahibi olmak için giriş ve çıkışlarınızı takip etmeye hazır bir elektronik tablo alın.

İyi bir yatırım getirisi (ROI) görene kadar kendinizin önüne geçmemeye çalışın. Hemen fiyatlandırma konusunda çok agresif davranmak yerine işinizi kademeli olarak büyütmek önemlidir.

Change History (0)

Note: See TracTickets for help on using tickets.