Opened 2 months ago

#1282 new bug

Funnel Nedir

Reported by: anonymous Owned by: srkline
Priority: major Milestone:
Component: All Components Keywords:
Cc: Blocking:
Task:

Description

Funnel nedir
Funnel, potansiyel müşterilerin satın alma yolunda geçtiği yolculuğun pazarlama terimidir. Bir Funnelin, genellikle huninin üstü, ortası ve altı olarak bilinen birkaç adımı vardır, ancak bu adımlar bir şirketin satış modeline bağlı olarak değişebilir.

Herhangi bir işletme sahibi, bir satışı kaçırmanın acısını bilir. Haftalarca süren sunumlar, demolar, gevezelik ve cazibeden sonra, potansiyel müşteri satın almadan Funnel'den düşüyor.

Olur. Ancak, doğru Funnel yönetimi yardımına sahip olduğunuzda bu daha az olur. Birçok küçük işletme Funnel, yamalı elektronik tablolar, yapışkan notlar, kaçırılan randevular ve unutulmuş takipler tarafından bırakılan deliklerle daha çok elek gibidir.

Daha iyi bir yol var. Satış ve pazarlama otomasyon yazılımı , bu Funnel deliklerini tıkayabilir ve ramak kalaları satışa dönüştürebilir.

Keap'in satış huninizde size nasıl yardımcı olabileceğini öğrenmek için okumaya devam edin veya bir demo başlatın.

İşletmeniz için büyüme fırsatlarını belirlemek için Keap'in Yaşam Döngüsü Pazarlama Değerlendirmesine katılın.

Oynat: YouTube? video oynatıcı
Şimdi ücretsiz denemeye başlayın

14 günlük ücretsiz deneme ile pazarlamanızı sizin için yürüten kusursuz kampanyalar oluşturun.

Ücretsiz deneme
Bölüm 02:Funnel neden önemlidir?
Funnel, potansiyel müşterilerin satın alma yolculuğunun her aşamasında ne düşündüğünü ve yaptığını anlamanıza yardımcı olur. Bu öngörüler, doğru pazarlama faaliyetlerine ve kanallarına yatırım yapmanıza, her aşamada en alakalı mesajları oluşturmanıza ve daha fazla potansiyel müşteriyi ödeme yapan müşterilere dönüştürmenize olanak tanır.

İşletmeniz için bir sonraki en iyi fırsatı mı arıyorsunuz? İşletmenizin güçlü yanlarını ve eksikliklerini ortaya çıkarmak için Yaşam Döngüsü Pazarlama Değerlendirmemize katılın .

Funnel aşamaları

Funnel aşamaları nelerdir?
Potansiyel müşteriler, ürün veya hizmetinizi duydukları andan satın aldıkları (veya yapmadıkları) ana kadar satış dönüşüm huninizin farklı aşamalarından geçerler. Dönüşüm huninizdeki bu yolculuk bir potansiyel müşteriden diğerine değişebilir, ancak sonunda bunu kendi ilgi düzeylerine göre değerlendireceklerdir. Çözmeye çalıştıkları sorun hakkında düşünecekler ve teklifinizin en iyi çözüm olduğundan emin olmak için rekabetçi araştırmalar yapacaklardır.

Genel olarak, dört ana aşama vardır:

Aşama 1: Farkındalık
Funnel aşamalarının ilkine “farkındalık” seviyesi denir, çünkü bu, insanların ürününüz veya hizmetinizden ilk kez haberdar olduğu yerdir. Sizin hakkınızda reklamlarınızdan, sosyal medyadan, hatta kulaktan kulağa haber alabilirler.

Bu insanların Funnel den nasıl ve neden aşağı indikleri elbette kendi satış ve pazarlama yeteneğinize bağlıdır. Orta ve alt Funnel aşamalarındaki potansiyel müşteriler, en çok dikkat etmek istediğinizlerdir, çünkü bunlar farkındalığın ötesine geçerek ilgiye geçmişlerdir.

Farkındalık aşamasına bir örnek, şirketinizi ilk kez öğrenen bir potansiyel müşteri olabilir. Belki reklamlarınızdan birine tıkladılar, blogunuzu okudular, bir Google aramasıyla web sitenizi buldular ya da bir meslektaşınızın ürününüz veya hizmetiniz hakkında konuştuğunu duydular.

  1. Aşama: İlgi

Potansiyel müşteriler markanız hakkında bilgi edindikten sonra, ilgi düzeylerine göre değerlendireceklerdir. Çözmeye çalıştıkları sorun hakkında düşünecekler ve teklifinizin en iyi çözüm olduğundan emin olmak için rekabetçi araştırmalar yapacaklardır.

Aşama 3: Karar
Şirketiniz hakkında bilgilerle donanmış potansiyel müşteriler, fiyatlandırma ve paketleme seçeneklerinizi daha derinden inceleyeceklerdir. Satış sayfaları, web seminerleri ve çağrılar, bu aşamada potansiyel müşterileri satın alma konusunda yönlendirmeye yardımcı olur.

  1. Aşama: Eylem

Tüm çalışmalarınız bu aşamaya gelir: potansiyel müşterinin satın alma yapıp yapmadığı. Yapmazlarsa, anlaşma sonsuza kadar kaybolmaz. Akılda kalmanızı sağlamak için besleyici kampanyalar oluşturabilirsiniz .

İşletmeniz için bir Funnel nasıl oluşturulur?
Satış dönüşüm huninizin var olması için önce bu huniden geçebilecek potansiyel müşterilere ihtiyacınız var. Bu potansiyel müşterilere sahip olduğunuzda , dönüşüm hunisinin neresinde olduklarını belirlemek için müşteri adayı puanlamasını kullanarak davranış ve etkileşimi takip edebilirsiniz.

Bir Funnel oluşturmanıza yardımcı olacak beş adım:

  1. Bir açılış sayfası oluşturun

Bir açılış sayfası , büyük olasılıkla, potansiyel müşterilerin şirketiniz hakkında ilk kez öğrendikleri yer olacaktır. Bir reklamı tıklarlarsa, bir web seminerine kaydolurlarsa veya bir e-kitap indirirlerse bir açılış sayfasına giderler. Bu sayfa, bir şirket olarak kim olduğunuzu ve benzersiz avantajlarınızı açıkça belirtmelidir (sonuçta bu, potansiyel müşterileri şaşırtmak için tek ve tek fırsat olabilir). Ve en önemlisi, açılış sayfasında potansiyel müşterilerin bilgilerini girebilecekleri bir form olduğundan emin olun - onlarla iletişim kurmaya devam edebilmek için e-posta adreslerini almak istiyorsunuz.

  1. Değerli bir şey sunun

İşte, potansiyel müşterilerinize e-posta adresleri karşılığında bir şeyler vermeniz gereken kısım. Bir e-kitap veya teknik inceleme gibi bir kurşun mıknatıs , açılış sayfanızda değerli bir şey sunmanın etkili bir yoludur.

  1. Beslenmeye başlayın

Bu noktada, potansiyel müşterileriniz Farkındalık aşamasından İlgi aşamasına geçecektir. Ayrıca, açılış sayfasında tüm e-posta adreslerine sahip olduğunuz için , teklifiniz hakkında eğitim içeriği paylaşmak için bir e-posta besleme serisi oluşturabilirsiniz.

  1. Ek Satış

Potansiyel müşteriler Karar aşamasına geçerken, onları bir satın alma kararı yönünde yönlendirebilecek her şeyi sunmak istersiniz. Bu, bir ürün demosu, uzatılmış ücretsiz deneme veya özel indirim içerebilir.

  1. Devam et

Eylem aşamasında, ya yeni müşteriler edineceksiniz ya da potansiyel müşterilerin satın almakla neden ilgilenmediğini öğreneceksiniz. Her iki durumda da, iletişimi sürdürün. Yeni müşteriler için ürün eğitimine, etkileşime ve elde tutmaya odaklanın. Satın alma yapmayan potansiyel müşteriler için, birkaç ayda bir kontrol etmek için yeni bir yetiştirme serisi oluşturun.

Change History (0)

Note: See TracTickets for help on using tickets.