Opened 2 months ago

#1285 new feature

WordPress ile Blog Açmak

Reported by: anonymous Owned by: srkline
Priority: major Milestone:
Component: All Components Keywords:
Cc: Blocking:
Task:

Description

“Blog” terimi İnternet'te yayılmadan yıllar önce bile insanlar farklı çevrimiçi formatlarda kişisel hikayeler yazıyordu. 90'lı yıllarda, bireyler duygularını ifade edebilecekleri ve bilgi paylaşabilecekleri çevrimiçi dergiler ve günlükler yazıyorlardı. O zamandan beri, bu günlükler tüm blog endüstrisine dönüştü ve bloglar hızla herkesin takip etmek istediği bir trend haline geldi.

Kendi WordPress? ile blog açmak öğrenmenin zamanı geldi.

Bugün, bloglar kendinizi ifade etmenin bir yolundan daha fazlası haline geldi. Bir yaşam biçimi haline geldiler. Bazı insanlar ara sıra kişisel hikayeler yazarken, büyük şirketler bloglarına binlerce dolar yatırım yapacak. Blog yazmak, artık dünyanın herhangi bir yerinden çalışabilen birçok kişi için bir kariyer ve rüya işi haline geldi.

bloglama popüler
WordPress?'i kullanmaya başlama
Şimdi, blogunuzu bir hobi veya potansiyel bir para kazanma makinesi olarak hayal etmiş olsanız da, önce onu yapmanız gerekir. Motivasyon konuşmalarını atlayacağız ve zaten bir WordPress? blogu oluşturmaya karar verdiğinizi varsayacağız. Ah , bir dizüstü bilgisayarınız varsa, koltuğunuzun rahatlığında bir blog bile oluşturabilirsiniz.

Blogunuzu kurmak için seçebileceğiniz çeşitli blog platformları olduğunu anlamanızı istiyoruz . Ancak bu yazıda en popüler blog sitesi olan WordPress?'e odaklanacağız.

Peki, bir WordPress? blogunu nasıl başlatırsınız?

Bu kılavuzda, en popüler iki yöntemi kullanarak sıfırdan bir WordPress? blogunun nasıl oluşturulacağını göstereceğiz:

En popüler ücretsiz açık kaynaklı yazılım WordPress?.org ve Bluehost barındırma kullanan kendi kendine barındırılan blog. WordPress?.org'a aşina iseniz ve onu kullanarak bir blog başlatmak istiyorsanız, aşağıdaki bağlantıya tıklayın.
“Bluehost ile bir WordPress? blogu kurma” ya geçin

Ayrıca popüler bir seçenek – WordPress?.com barındırılan blog çözümü. WordPress?.com'a aşina iseniz ve onu kullanarak bir blog oluşturmak istiyorsanız, aşağıdaki bağlantıya tıklayın.
WordPress?.com platformuyla bir blog kurma” ya atlayın

Yukarıdaki seçeneklerden herhangi birini kullanarak bir blog oluşturmak basit bir iştir ve 10-15 dakika içinde yapılabilir. Bu eğitim, Yeni Başlayanlar için tasarlanmıştır ( teknik veya kodlama becerisi gerekmez ). Günün sonunda, kendi blogunuzu başarıyla başlatacaksınız.

Bir blogun nasıl kurulacağına ilişkin ayrıntılara girmeden önce, WordPress?.org ve WordPress?.com arasındaki farkları anlamanız önemlidir .

Yeni başlayanlar için, WordPress?.org açık kaynaklı bir CMS'dir ve bu nedenle herkesin ücretsiz olarak indirip kullanmasına açıktır. Platformu seven birçok geliştirici, tasarımcı ve kodlayıcı
dahil oldu ve etrafında büyük bir topluluk kurdu
.

WordPress?.com , kendisini çalıştırmak için WordPress?.org sistemini kullanan ticari bir projedir (hizmet).

Açıklama : FirstSiteGuide? okuyucularımız tarafından desteklenmektedir. Sitemizdeki bağlantılar aracılığıyla satın aldığınızda bir komisyon kazanabiliriz. Önerdiğimiz tüm ürünleri test ediyor ve deniyoruz.

Bluehost ile bir WordPress? blogu kurma (önerilir)
Yeni başlıyor olsanız bile, kendi kendine barındırılan sürümü kullanmanızı şiddetle öneririz. Evet, daha yüksek bir öğrenme eğrisi olacak ve muhtemelen sizin tarafınızdan daha fazla iş olacak, ancak kontrol edebileceğiniz kendi sitenize sahip olmak paha biçilemez ve yönetime ekstra zaman ayırmanın kesinlikle karşılığını veriyor. Dilediğiniz temaları, eklentileri ve hizmetleri yükleyebilecek, reklam yayınlayabilecek ve blogdan istediğiniz şekilde para kazanabileceksiniz. Kendi kendine barındırılan bir WordPress? blogunda pratikte hiçbir sınırlama yoktur.

WordPress?'i kurmadan önce, tüm dosyaları depolayabilen, alan adınızı yönetebilen ve sitenizle ilgilenebilen web barındırmaya ihtiyacınız olacak.

Bu eğitimin amaçları doğrultusunda, ayda 2,75$ gibi düşük bir fiyata bir WordPress? blogu başlatmanıza izin veren harika ve popüler bir barındırma şirketi olan Bluehost'u seçtik! Bluehost ile en düşük fiyatlı seçenek bile size Ücretsiz bir alan adı, sitenizi daha güvenli hale getirecek bir SSL sertifikası, birkaç tıklamayla WordPress? yükleme seçeneği ve 7/24 destek sunar.

Aşağıdaki bölüm, Bluehost'a nasıl kaydolabileceğinizi ve 'tek tıklamayla yükle' düğmesini kullanarak WordPress?'i nasıl kurabileceğinizi açıklar.

  1. Bluehost sitesini ziyaret edin

Bluehost.com'a gidin
ve “Şimdi Başlayın” düğmesine tıklayın.

bluehost ana sayfası

  1. Bir blog başlatmak için bir barındırma planı seçin

Yeni başlayan biriyseniz, sitenizin işleyişinin tüm temel ihtiyaçlarını karşılayacağından temel planı seçin.

Blogunuz havalanıp yoğun trafik almaya başladığında, yoğun trafik akışının üstesinden gelmek için daha uygun gelişmiş özellikler sunan barındırma planınızın ana sürümüne yükseltmeyi düşünebilirsiniz.

  1. Bir alan adı girin

Bir WordPress? blog'unu ilk kez kullanıyorsanız, yeni bir alan adı kaydetmeniz gerekecektir. Bir ad girin ve yanındaki açılır menüden uzantıyı seçin. .com, .net ve .org dahil olmak üzere seçebileceğiniz farklı alan adları vardır.

"İleri" düğmesini tıkladıktan sonra, Bluehost etki alanını kontrol edecek ve müsait olup olmadığını size bildirecektir. Alan adı kullanım için ücretsiz ise kayıt işlemine devam edebilirsiniz. Değilse, başka bir ad seçmeniz gerekecektir.

Beğendiğiniz alan adı zaten alınmışsa, Bluehost daha sonra bir tane seçmenize izin vererek size yardımcı olacaktır. Bu size biraz araştırma yapmak ve düşünmek için zaman verecektir.

Bazen ada karar vermek zor olabilir, bu nedenle blogunuz için en iyi alan adını nasıl seçeceğinizi öğrenin .

  1. Bluehost hesabını kaydedin

Bluehost daha sonra sizi kişisel bilgilerinizle birlikte fatura ayrıntılarını dolduracağınız kayıt formuna götürecektir.

bluehost hesap bilgileri

  1. Barındırma seçeneklerinizi seçin

12 aylık paket, temelleri en düşük fiyata sunar. Ancak diğer iki seçeneği de düşünebilirsiniz - sonuçta, barındırma uzun vadeli bir yatırımdır. Gereksiz özellikleri, blog lansmanınızın ilk aşamalarında paketinizden her zaman kaldırabilir ve daha sonra ihtiyaç duyduğunuzda tekrar ekleyebilirsiniz.

paket bilgisi

  1. Parolanızı belirleyin

Bluehost'a kaydolmanın son adımı olarak, ödeme bilgilerinizi girdikten sonra şifrenizi belirleyeceksiniz. Bu aynı şifre doğrulama amacıyla kullanılacaktır.

şifreyi belirle

  1. Yeni hesabınıza giriş yapın

Tebrikler! Artık yepyeni bir web sitesinin gururlu sahibisiniz. Kuruluma devam etmek için Bluehost hesabınıza giriş yapın.

Giriş sayfası

  1. WordPress? temanızı seçin

Şimdi size bir WordPress? teması seçme seçeneği sunulacak – markanıza uygun olanı ve web sitenizi en iyi şekilde temsil edeni seçin.

wp temasını seç
Görüntülenen seçeneklerden hiçbiri işe yaramazsa, adresini ziyaret edin.
WordPress? deposu
orada gösterilen seçeneklerden bir tema seçmek için

Ve işte bu! Artık WordPress? giriş sayfasına gidebilir ve blogunuz üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz. Bu kolaydı, değil mi?

Kendi kendine barındırılan bir blogun artıları
Bir blogun kendi kendine barındırılan sürümünün, WordPress?.com'da ücretsiz bir hesaba sahip olmaktan çok daha iyi bir seçenek olduğuna inanıyoruz. Kendi sitenize sahip olmanın birçok avantajı olsa da, göz önünde bulundurmanız gereken birkaç tanesini burada bulabilirsiniz.

WordPress?.org bloglarının artıları:

Blogunuzun tam kontrolü
Herhangi bir tema veya eklenti kullanın
Blogdan istediğiniz gibi para kazanın
WordPress?.com ile bir blog kurma
Nadir durumlarda, kendi kendine barındırılan bir bloga sahip olmak gereksiz olabilir. Bununla birlikte gelen avantajlar ne olursa olsun, bazı kullanıcıların siteleri üzerinde hiçbir zaman tam kontrole ihtiyacı olmayacak. Temaları değiştirmek ve özelleştirmek veya çeşitli eklentiler kullanmak zorunda kalmayacaklar.

Birçok kullanıcı WordPress? hakkında bilgi edinmekle ilgilenmez. WordPress?'i kurmak ve kendi başlarına halletmek istemiyorlar; tek istedikleri hikayeler yayınlamalarına izin verecek bir platform.

Bu nedenle, WordPress? ile bir blog başlatırken diğer seçenek ücretsiz bir WordPress?.com hesabı açmaktır. Bunu yaparak, bunu okuduktan sonraki birkaç dakika içinde tek kuruş ödemeden ilk makalenizi yazmaya başlayabilirsiniz. Alan adları, barındırma alanı veya sitenizin yedeklerini alma konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak.

Peki, ücretsiz bir bloga nasıl başlarsınız?
WordPress?.com
?

Ücretsiz bir WordPress?.com blogu oluşturun
WordPress?.com'a gidin
“Başlayın” düğmesine tıklayın
Oluşturmak istediğiniz web sitesi türünü seçin (blog, web sitesi, portföy veya çevrimiçi mağaza )
Bir tema seç
Sitenizin adını girin ve ilk ücretsiz seçeneği seçin
“Ücretsiz Başlayın” seçeneğini seçin
Hesap bilgilerini doldurun
"Hesabımı oluştur" düğmesine tıklayın
Düğmeye tıkladıktan hemen sonra, WordPress?.com'daki çok yönlü makineler sitenizi oluşturacaktır. Artık bloga giriş yapabilir ve çalışmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca temaları değiştirebilir, widget'lar ekleyebilir ve yeni gönderiler oluşturabilirsiniz.

Budur. İlk blogunuz ücretsiz. İyi şanlar!

Ücretsiz hesabınızı nasıl yükseltirsiniz?
Ücretsiz hesap bazı kişiler için yeterli olsa da, yükseltme olasılığının olduğunu bilmelisiniz. WordPress?.com'un seçebileceğiniz birkaç planı vardır ve blogunuz konusunda biraz daha ciddi olursanız, muhtemelen yükseltme yapmanız (veya daha iyisi, kendi kendine barındırılan sürüme geçmeniz) gerekecektir:

WordPress?.com fiyat planları
Hesabınızı yükseltmeyi seçerseniz, özel bir etki alanı, Jetpack özel özellikleri, ek alan, yeni temalara erişim, destek, özelleştirme ve daha fazlasını alacaksınız. Pro planı artık özel temalar ve eklentiler de yüklemenize izin veriyor. Ancak, hangi planın size en uygun olacağını görmek için tüm seçenekleri gözden geçirmek için zaman ayırın.

WordPress?.com'un artıları ve eksileri
Kendi kendine barındırılan sürümde olduğu gibi, WordPress?.com'un da artıları ve eksileri vardır. Tamamen ücretsiz bir hesaba sahip olabilseniz ve profesyoneller bunu sizin için yönetse de, bunun birçok dezavantajı vardır. Örneğin, İnternette bulabileceğiniz farklı temaları ve eklentileri kullanmaya veya blogun belirli bölümlerini özelleştirmeye karar verirseniz, bunu ücretsiz veya premium WordPress?.com siteleriyle yapmak mümkün olmayacaktır.

Artıları

Temel hizmet için ücretsiz
Profesyonelce yönetilen
Acemi dostu ve kurulumu kolay
Eksileri

Pro planına katılmadığınız sürece özel temaları veya eklentileri kullanamazsınız
Blog üzerinde kontrolünüz yok
Sınırlı para kazanma seçenekleri
Fiyatlandırma ve özellik karşılaştırması

WordPress?.org (+ Bluehost) WordPress?.com (ücretsiz) WordPress?.com (Pro)

Fiyat ayda 2,75 dolar Özgür aylık 15,00$
Alan adı Özel alan adı WordPress?.com Alt Etki Alanı Özel alan adı
Depolama alanı 50GB 1 GB 50GB
Tasarım Özelleştirme Tam özelleştirme Temel Gelişmiş
para kazanma Tam özgürlük Sınırlı WordAds? programı
Destek 7/24 destek Topluluk desteği E-posta ve Canlı Sohbet Desteği
Bir WordPress? web sitesinin bakımı
WordPress? yazılımı iki şekilde sunulur ve çalışır:

ön uç
Adından da anlaşılacağı gibi, bu sayfa ziyaretçileriniz sitenize her eriştiklerinde görebilirler. Eklenti işlevselliği geliştirmeleri ve temanızın özelleştirilmesi gibi genellikle arka uçta gerçekleştirilen görevler, WordPress? web sitenizin ön ucunda siz ve ziyaretçileriniz tarafından görülebilir.

Ayrıca diğer sosyal mecralarda yorum yapma ve paylaşma gibi eylemlerin sizin ve gelen ziyaretçileriniz tarafından ön uçtan gerçekleştirilmesine olanak tanır.

arka uç
Bu, genellikle WordPress? panosu olarak bilinir - burası, sitenizin içeriğinin, işlevselliğinin ve web tasarımının her yönünü denetleyebileceğiniz ve yönetebileceğiniz yerdir.

WordPress? kontrol panelinize erişmek istiyorsanız, arama motorunuzun adres çubuğuna “websiteniz.com/wp-admin” yazın. Burada, WordPress? kullanıcı adınızı ve hesabınız için belirlediğiniz şifreyi kullanarak giriş yapın.

gösterge paneli
WordPress? Dashboard , web sitenizin yönetimini yönetir.

Pano, blog yönetiminin merkezidir. Üç ana bölümden oluşur: sol taraftaki menü, üst araç çubuğu ve orta bölüm.

WordPress? panonuzun sol sütunu, tüm yönetici seçeneklerinizi bulacağınız ve yaratıcı çabanızın çoğunun odaklanacağı yerdir.

Devamını oku:
WordPress? Web Sitesini Yönetmek için Başlangıç ​​Kılavuzu
Blog yazısı yazmak
Yeni bir blog yazısı yazmak için Gösterge Tablosunda oturum açın. Sol tarafta Gönderiler - Yeni Ekle'ye tıklayın. İlk yazınızı yazmaya başlayabileceğiniz editör alanı açılacaktır.

Aşina olmanız gereken birkaç şey var. Daha fazla ayrıntı için aşağıdaki videoyu izleyin veya ilk blog yazınızı nasıl yazacağınızla ilgili ayrıntılı makalemizi okuyun.

Change History (0)

Note: See TracTickets for help on using tickets.