Opened 2 months ago

#1286 new bug

Anahtar Kelime Araştırması

Reported by: anonymous Owned by: srkline
Priority: major Milestone:
Component: All Components Keywords:
Cc: Blocking:
Task:

Description

Başarılı anahtar kelime araştırması 2 şeyi başarır. Doğru kişilerin sizi bulmasına yardımcı olur ve yazılarınızın ve sayfalarınızın arama motoru sıralamasını iyileştirir. Ve bunu doğru yaparsanız, tıklama başına ödeme (PPC) reklamlarına para harcamanıza gerek kalmaz.

Kötü seçilmiş anahtar kelimeler ise web sitenizi karanlıkta bırakır. Daha da kötüsü, müşterinin amacına uymazlarsa rütbenize zarar verebilirler.

Bu anahtar kelime araştırma kılavuzunda şunları nasıl yapacağınızı öğreneceksiniz:

İçeriğiniz için en iyi anahtar kelime öbeklerini sistematik olarak bulun
Anahtar kelimelerinizin kullanıcı amacına uygun olduğundan emin olun
Anahtar kelimeler nelerdir?
Anahtar kelimeler, potansiyel müşterilerinizin sattığınız ürün ve hizmetleri ararken kullandığı terimler ve ifadelerdir. Potansiyel müşterilerin sattığınız ürünü bulmaya çalıştıklarında zihniyetleri de dahil olmak üzere hayati bilgileri açığa çıkarırlar ve işinizin başarısını etkileyebilirler. İçeriğinize dahil edildiğinde, arama motoru optimizasyonu (SEO) ve genel pazarlama için kullanılırlar.

Anahtar kelime araştırması neden önemlidir?
Web sitenizdeki anahtar kelimeler, Google'ın ve diğer arama motorlarının işletmenizin ne hakkında olduğunu ve ne sattığınızı bilmesini sağlar. Bu, potansiyel müşteriler şirketinizin sunduğu ürün veya hizmetleri aradığında bu arama motorlarının sonuçlarda web sitenizi gösterme olasılığını artırır.

Makalelerde, blog gönderilerinde veya ürün açıklamalarında doğru anahtar kelimeleri kullanmak, arama motoru sonuçlarında sıralamanıza yardımcı olabilir ve bu sayfaları yayınladıktan aylar veya bazen yıllar sonra web sitenize trafik ve yeni potansiyel müşteriler çekebilir. Sayfanızın içeriğiyle eşleşen bir anahtar kelime için sıralama yaptığınızda, organik trafiğiniz ücretli trafikten veya reklamlardan daha iyi performans gösterebilir.

İnternette ürün ve hizmet arayanların sayısı artmaya devam ediyor. 2019 ve 2020 arasında, en çok ziyaret edilen 1.000 sayfanın trafik hacmi %22 arttı.

Anahtar kelime araştırması önemlidir çünkü arama sonuçlarında ne kadar üst sıralarda yer alırsanız, web siteniz o kadar fazla ücretsiz tıklama alır. Organik sonuçlar için, en iyi sonuç tüm tıklamaların yaklaşık %28'ini alır. 6. sıradaki sonuca göre, bu %5'e düştü.

Anahtar kelime amacı nedir?
Anahtar kelime araştırması, sayfanızdaki veya yayınınızdaki içeriği en iyi tanımlayan kelimeleri belirler ve insanların her gün yaptığı aramalarda iyi bir sıralama elde etmenize yardımcı olur. Ancak, stratejide sadece kelimeleri ve cümleleri eşleştirmekten daha fazlası var.

İşletmenizin içini dışını bildiğiniz için potansiyel müşterilerle aynı zihniyete sahip olmayabilirsiniz. Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi web'de bulmak için kullanabileceğiniz terimler ve ifadeler, alışveriş yapanlar tarafından kullanılan anahtar kelimelerle uyumlu olmayabilir.

Anahtar kelimelerinizin müşterileri doğrudan web sitenize getireceğini düşünebilirsiniz, ancak bu terimleri arayan kişiler aslında başka bir şey arıyor olabilir veya satın alma sürecinin anahtar kelimelerinizin önerdiğinden farklı bir aşamasında olabilir.

SEO anahtar kelime araştırmanızı yaparken, alıcının belirli ifadelerin arkasındaki amacını ve içeriğinizin bununla eşleşip eşleşmediğini düşünmek istersiniz.

4 ana arama amacı türü vardır.

Bilgilendirici (olasılıklarınız bir şeyler öğrenmek istiyor)
Navigasyon (belirli bir şirket veya web sitesini arıyorlar)
İşlemsel (belirli ürünleri karşılaştırıyorlar ve satın almaya neredeyse hazırlar)
Ticari (şimdi satın almaya hazırlar)
İçeriğiniz alışveriş yapan kişinin amacı ile eşleştiğinde, sayfanızda daha uzun süre kalır. Bu, arama motorlarında sıralamanıza ve tüketicilerle ilişkiler kurmanıza yardımcı olur.

Kullanıcı amacı tetikleyici ifadeler
Yukarıda listelenen 4 ana kullanıcı amacı türünün her biri, belirli türdeki anahtar kelime aramalarıyla ilişkilidir. Dahil edilecek doğru tetikleyici ifadeleri seçmek, sunduğunuz içerik türünü arayan kullanıcıları hedeflemenize yardımcı olacaktır.

bilgilendirici
Bilgi arayan potansiyel müşteriler kim, ne, ne zaman, nerede, neden ve nasıl gibi sorular soracaklar. Bilgilendirici aramalar, "laktoz intoleransı belirtileri", "pişmiş tavuk budu için en iyi tarif" veya "Dayton, Ohio'nun tarihi" gibi ifadeleri içerebilir.

navigasyon
Gezinme aramaları genellikle işletmenin adını içerir veya onlar hakkında önemli ayrıntılar ister. Örneğin, "Bank of America girişi" veya "LA Fitness saatleri".

işlemsel
İşlemsel arama tetikleyici kelimeleri arasında "incelemeler", "karşılaştır", "en iyi", "karşılaştırma" ve "ilk 10" yer alır. Bu müşteriler satın almaya yakın ve hangi ürün veya hizmetin kendilerine en uygun olduğuna karar vermek için seçeneklerini inceliyorlar.

Reklam
Ticari aramalar, satın almaya hazır olan potansiyel müşteriler tarafından kullanılır. Bunlar marka adlarını, belirli ürünleri ("Android telefon", "Ledger Nano anahtarı"), ürün kategorilerini ("çiçekli elbiseler", "dökme demir tavalar") ve aşağıdaki gibi kelimeleri içerir:

Satın almak
İndirim
Nakliye
Kupon
Katılmak
Abone olmak
Bir ürün satıyorsanız , işlemsel veya ticari arama tetikleyici sözcükleri kullanmak isteyeceksiniz. İnsanların satın alma niyetinin daha yüksek olduğu aramalarda sıralamanıza yardımcı olması için bu anahtar kelimeleri web sayfanızın başlığına, meta açıklamasına ve sayfa kopyasına (başlıklar gibi) ekleyin.

Anahtar kelime türlerini ve terimlerini anlama
Anahtar kelime araştırmanızdan en iyi şekilde yararlanmak için birkaç temel terim bilmelisiniz.

Anahtar kelimeye odaklan
Bir odak anahtar kelime veya kelime öbeği, blog yayınınızın veya sayfanızın içeriğini doğru bir şekilde tanımlar. Sayfanın Google'da bulunmasını istediğiniz birincil kelime veya kelime öbeğidir.

Gönderiniz uzunsa, birkaç hedef anahtar kelimeniz olabilir, ancak odak anahtar kelimeniz başlık, URL, meta açıklama ve metinde olacaktır.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler
Uzun kuyruklu anahtar kelimeler 3 veya daha fazla kelime içerir. Bunlar, alışveriş yapanların satın alma döngüsünde daha ileri olduklarında veya sesli aramayı kullandıklarında kullanma olasılıklarının daha yüksek olduğu belirli ifadelerdir.

Uzun kuyruklu bir anahtar kelime stratejisi, pazarınızda çok fazla rekabet olduğunda özellikle değerlidir. Kısa, popüler ifadelerle sıralama yapmak için rekabet etmek yerine, uzun kuyruklu anahtar kelimeleri hedefleyerek kendinizi farklılaştırabilirsiniz.

Genel olarak, uzun kuyruklu anahtar kelimeler web sitenize daha nitelikli trafik getirir. "Tost makinesi" arayan bir kullanıcı, satın alma veya araştırma sürecinin herhangi bir aşamasında olabilir veya yalnızca bir ekmek kızartma makinesinin görüntüsüne ihtiyaç duyabilir. "4 dilim krom ekmek kızartma makinesi" yazan bir müşteri, ne istediği konusunda belirli bir fikre sahiptir ve satın almaya hazır olabilir.

Bir çevrimiçi mağazanız varsa , ürün adlarınız uzun kuyruklu anahtar kelime fikirleri için ideal bir başlangıç ​​noktasıdır. İnsanların ürünlerinizi konuşma yoluyla tanımlamak için kullanacakları ifadeleri hedeflediğinizden emin olun. Örneğin, araba satıyorsanız, herhangi bir uzun kuyruklu anahtar kelimede "otomobiller" yerine "arabalar" kullanmak en iyisidir.

Arama hacmi
Arama hacmi, bir anahtar kelime veya kelime öbeği için aylık ortalama arama sayısıdır. Bir anahtar kelime için dünya çapındaki arama hacmini arayabilir veya belirli bir şehir, ilçe, eyalet veya ülkeye daraltabilirsiniz.

Daha yüksek bir arama hacmi, sizin ve web siteniz için daha fazla potansiyel trafik anlamına gelir.

Yarışma
Anahtar kelime araştırmasının temel amacı, hedef kelime öbekleriniz için Google ve diğer arama motorlarında yer almaktır. Rekabet size bunu yapmanın ne kadar zor olduğunu söyler.

İdeal anahtar kelimeniz, hedef pazarınızda yüksek arama hacmine sahip ancak rekabeti düşük. Çok fazla rekabete sahip anahtar kelimeleri hedeflerseniz, kendinizi zorlu bir mücadeleye hazırlıyorsunuz demektir.

Diyelim ki oldukça rekabetçi bir sektördesiniz. Bu durumda, rekabet gücü yüksek anahtar kelime öbekleriyle sıralamaya çalışmaktansa, daha düşük arama hacmine ve daha az rekabete sahip uzun kuyruklu anahtar kelimelerde uzmanlaşmak daha iyidir.

Ücretli rekabetin ve organik rekabetin ayrı olduğunu belirtmek çok önemlidir. Google'ın ücretsiz Anahtar Kelime Planlayıcısı , bir anahtar kelimenin ücretli trafik için ne kadar rekabetçi olduğunu size söyleyecektir. Bazen, bu organik trafikle ilişkilidir. Ancak, bu tür bir içgörü elde etmek için Ahrefs veya Ubersuggest gibi ücretli bir araştırma aracına abone olmanız gerekir.

Anahtar kelimeler nasıl aranır
Artık anahtar kelime araştırmasının amacını anladığınıza göre, başlamaya hazırsınız. Blog gönderilerinizde, web sayfalarınızda ve pazarlama malzemelerinizde hedefleyeceğiniz temel terimlerin bir listesini belirlemek için kullanabileceğiniz bir süreç aşağıda verilmiştir.

  1. İşletmenizle alakalı geniş konuların bir listesini yapın

Bu ilk adımda, anahtar kelimeleriniz için genel kategoriler veya "kovalar" içeren bir elektronik tablo oluşturmak istiyorsunuz. Bunlar ürün kategorilerine karşılık gelebilir. Zaten sık sık blog yazıyorsanız, zaten düzenli olarak işlediğiniz bazı konularınız olabilir.

En fazla 5 ila 10 konu içeren bu listeyi kısa ve basit tutun. Ürününüzü veya hizmetinizi arayan bir alıcı olduğunuzu hayal etmek yardımcı olabilir.

Doğal ve çevre dostu ürünler satan bir web sitesi için genel kategoriler şunları içerebilir:

Sağlıklı çevre
Doğal sağlık
Toksik olmayan ev temizliği
Doğal güzellik
Sağlıklı pişirme
Doğal evcil hayvan sağlığı

  1. Her konuyu, müşterilerinizin kullandığını düşündüğünüz ifadelerin bir listesiyle genişletin

Hedef müşterinizin genel kategorilerinizin her birinde bilgi, ürün veya hizmet bulmak için kullanabileceği terimleri veya ifadeleri tanımlayın.

Google Analytics veya HubSpot?'un Kaynaklar raporu gibi web sitesi analiz yazılımlarından zaten verileriniz varsa, tüketicilerin web sitenize ulaşmak için halihazırda kullandıkları anahtar kelimeleri belirlemek için organik arama trafiği grubunuza bakın.

Bunun nihai bir anahtar kelime listesi olması değil, araştırmanızı daha hedefe yönelik ve verimli hale getirmek için veri noktaları için beyin fırtınası yapma fırsatı olması amaçlanmıştır.

Yukarıdaki çevre dostu web sitesi örneği için "Sağlıklı çevre" kategorisi altında şunları listeleyebilirsiniz:

Hava temizleyicileri karşılaştırın
En iyi su filtreleri
Aroma yayıcı
Uçucu yağ difüzörü
Toksik olmayan boya malzemeleri
hipoalerjenik yastıklar
Alerjileri azaltmanın doğal yolları
İç mekan havası nasıl iyileştirilir
adaçayı nasıl kullanılır
Her genel kategori altında bir liste oluşturun ve bunu elektronik tablonuza ekleyin. İş arkadaşlarınızdan veya çalışanlarınızdan, özellikle müşteriyle yüz yüze olanlardan fikir istemekten çekinmeyin. Bazı harika içgörüleri ve fikirleri olabilir.

  1. İlgili arama terimlerini bulun

Anahtar kelime listelerinize eklemenin yaratıcı yolları vardır.

Google'da bir anahtar kelime öbeği arayın ve kalın harflerle yazılmış ilgili arama ifadelerinin bir listesini göreceğiniz sayfanın en altına gidin.
Daha derine inmek için ilgili aramalardan birine tıklayın ve ikinci sayfanın alt kısmında Google'ın önerdiği listeye göz atın.
AnswerThePublic? web sitesi günde en fazla 3 ücretsiz aramaya izin verir. İnsanların konunuzla ilgili olarak aradığı ifadelerin bir tablosunu sunar.
Ayrıca anahtar kelime öbeğinizi Google'ın Anahtar Kelime Planlayıcı'ya veya aşağıda listelenen ücretli araçlardan birine yazabilir ve insanların başka hangi alakalı terimleri kullandığını görebilirsiniz.

  1. Anahtar kelimelerinizin gücünü analiz edin

Bu sonraki adımı gerçekleştirmenin en kolay yolu, Anahtar Kelime Planlayıcı veya ücretli bir anahtar kelime araştırması veya SEO aracıdır . Ahrefs , Semrush , Wordtracker ve Ubersuggest en popüler olanlardan bazılarıdır. Wordtracker ve Ubersuggest, başlamak için kullanabileceğiniz ücretsiz sürümlere sahiptir.

Anahtar kelimelerinizi analiz ederken aradığınız şey burada.

Tam arama terimi nedir? Anahtar kelime öbeğinizin, insanların kullandığı arama terimiyle tam olarak eşleştiğinden emin olun.
Arama hacmi ne kadar yüksek? Hiç kimse bir anahtar kelime öbeği kullanmıyorsa, onun etrafında bir strateji yapılandırmak size pek iyi gelmeyecektir. Mevcut en yüksek arama hacmini arayın.
Rekabet ne kadar dik? Ücretli araçlar, ücretli reklamlar ile organik arama rekabeti arasında ayrım yapar. Daha düşük organik arama rekabeti ile daha yüksek bir arama hacmi istiyorsunuz. İşte o tatlı nokta.
Arama hacmi yüksek ve organik arama rekabeti düşük olan, kaçırmış olabileceğiniz ilgili terimleri kontrol edin.

  1. Sektörünüzde nasıl sıralandığınızı belirleyin

Belirlediğiniz terimlerin çoğu için zaten Google'ın ilk sayfasını işgal eden büyük markalarla rekabet ediyorsanız, daha az rekabetçi uzun kuyruklu anahtar kelimeler belirlemek için stratejinizi değiştirmek isteyeceksiniz.

En çok istediğiniz arama terimleri için arama motoru sonuç sayfasını (SERP) kontrol edin. Şirketinizden (şu anda) daha fazla etkiye ve pazar payına sahip sağlam marka adlarıyla doluysa, geri dönün ve listenizi uzun kuyruklu anahtar kelimelerle hassaslaştırın.

Bu stratejinin tek istisnası, rakiplerinizin kaliteli içerik yayınlamamasıdır. İçeriklerini uzunluk, kalite ve düzen açısından geride bırakabileceğinizi biliyorsanız, markalarını pazarlamak için daha fazla para harcasalar bile onları geride bırakabilirsiniz.

  1. Arama amacını doğrulayın

Bir tüketici Google'a bir arama sorgusu girdiğinde, bir şeyin arayışı içindedir. Her soru eşleşen bir cevaba ihtiyaç duyar.

Anahtar kelime öbeğinizi arama motoruna yazarak müşterilerinizin amacını anladığınızdan emin olun. Bu ifade için hangi sayfalar zaten sıralanıyor ve ne sunuyorlar?

Bir alıcı bilgi arıyorsa ve onlara satış yapmaya çalışırsanız, bir tıklama alabilirsiniz, ancak hızlı bir şekilde geri dönerler ve bu da sıralamanıza zarar verir. Bir müşteri satın almaya hazırsa ve bir ürün sayfası teslim ederseniz, mutlu olurlar.

E-tablonuza her bir anahtar kelime öbeği için alıcı amacı hakkında bir not alın veya o anahtar kelimeyi veya ifadeyi kullanarak içerik oluşturmadan önce sizin veya ekibinizin anahtar kelime amacını kontrol etme alışkanlığı oluşturun.

Anahtar kelime araştırması, SEO stratejinizin temelidir
Anahtar kelimeler, arama motorlarının içeriğinizi sınıflandırmasına ve alışveriş yapanların sizi bulmasına yardımcı olur. Ancak, başarılı bir SEO stratejisinde yalnızca bir adımdır.

Blog gönderilerinizin ve sayfalarınızın başarılı bir şekilde sıralanması için, anahtar kelime öbekleriniz etrafında yüksek kaliteli içerik oluşturmanız gerekir. Her gönderi ile rekabetinizi geride bırakın. Daha fazla değer, daha eksiksiz bir yanıt sunun ve daha okunabilir hale getirin.

Ayrıca , her makalenin düzenine ve sayfa SEO'suna da dikkat etmek istersiniz . Sayfanızı taranması kolay ve mobil uyumlu hale getirin.

SEO, arama motorları ve insanlar içindir. Anahtar kelime araştırması önemli bir ilk adımdır. Kullanıcılarınızın beğendiği ve değerli bulduğu içerik, web sitenizde daha uzun süre kalmalarını sağlar ve bu da Google'a iyi bir iş çıkardığınızı bildirir.

Organik SEO uzun vadeli bir süreçtir. Belirli terimler veya ifadeler için hızlı bir şekilde sıralanabilirsiniz, ancak çoğu işletme SERP'lerde kademeli bir yükseliş görüyor. Tutarlı olun, sabırlı olun ve anahtar kelime araştırmanızın keyfini çıkarın.

Change History (0)

Note: See TracTickets for help on using tickets.