Opened 2 months ago

#1300 new bug

Trendyol’da Mağaza Açmak

Reported by: anonymous Owned by: srkline
Priority: major Milestone:
Component: All Components Keywords:
Cc: Blocking:
Task:

Description

Bir perakende satış yeri açmadan önce hedef pazarınızı daraltın.
2019'da birçok tüketici "perakende" terimini duyduğunda internetten alışveriş yapmayı düşünüyor. Daha küçük perakendeciler çevrimiçi başarıyı yakalarken, fiziksel perakende mağazaları için hala bir pazar var. Bu işletmelerin çoğu aynı zamanda bir web varlığını da sürdürüyor, ancak yüz yüze alışveriş deneyimi hakkında çevrimiçi olarak kopyalanamayan bir şey var.

Trendyol’da Mağaza Açmak
Birkaç araştırma , mağaza içi satın almaların geçmişte kalmadığını ve çevrimiçi ve mağaza içi perakendenin bir arada var olabileceğini gösteriyor. Bir perakende işletmesi açmakla ilgileniyorsanız, etkinliği planlamak önemlidir. Bir perakende mağazasının nasıl açılacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek için sektördeki uzmanlarla konuştuk.

Bir fikir ve iş planı oluşturun
Bir perakende mağaza açmanın ilk adımı, fikrinizi bulmak ve bir iş planı geliştirmektir. Ne tür bir mağaza açmak istediğinizi bularak başlamak isteyeceksiniz. Aşağıdaki soruların her birini yanıtlamak isteyeceksiniz:

İşletmeniz ne satacak?
Hedef müşteriniz kim?
İşletmeniz ne tür fiyatlar belirleyecek?
Sektörünüzdeki ve bölgenizdeki rakipler kimler?
Ekibinizde kimler olacak?
Cevaplanması gereken düzinelerce başka soru var, ancak bir perakende mağaza açmak, başka bir işletme açmak gibidir. Ne satmak istediğinizi ve hedef kitlenizi kimin oluşturduğunu belirlemeniz çok önemlidir. Müşterilerinizin ihtiyaçlarını karşılayan bir perakende mağazası oluşturmak önemlidir.

Bir perakende işletme yönetimi danışmanlık firması olan JHL Solutions'ın kurucusu ve yöneticisi Juli Lassow, "Rakiplerinizi tanıyın" dedi . “Bugün hiçbir fikir tamamen orijinal değil. Müşterilerinizin size ve teklifinize karşı hangi seçenekleri olduğunu anlayın. Seçenek hiçbir şey yapmıyor olabilir.

Rekabetinizi anladıktan sonra, rekabet etmek için stratejinizi oluşturun. Fiyatta olacak mı? kalite mi? Hizmette mi? Çeşitlilik üzerine mi? Rekabet avantajınızın ne olduğu konusunda net olun. Pazarlama ve sunum yoluyla bunu müşterilerinize nasıl ileteceğinizi bilin.”

Lassow'un bahsettiği gibi, rekabet avantajınızı ve işinizi benzersiz kılan şeyin ne olduğunu anlamak önemlidir. Perakende rekabetçidir ve başarıya ulaşmak için planınızda net olmanız gerekir. İşletmenizin hedef pazarınıza nasıl yardımcı olduğunu belirlemek, herhangi bir işletme açmanın tartışmasız en önemli yönüdür.

Lassow, kalabalığın içinde kaybolmanın bir perakende satış yeri açmanın ortak bir riski olduğunu söyledi.

"Kalabalık bir pazar yerinde öne çıkmama riskiniz var," dedi. “Tüketicilerin bugün ürünler hakkında bilgi edinmek için çok fazla seçeneği var. Nerede alışveriş yapacakları konusunda seçenekleri var. Nasıl satın alacaklarına dair seçenekleri var. Perakende ürün ve pazarlama stratejiniz tüketicinize ulaşmalıdır. Onlarla rezonansa girmeli.”

Göz önünde bulundurulması gereken diğer temel faktörler arasında işletme finansmanı ve pazarlama fikirleri yer alır. Ticari kredi kullanmanız gerekecek mi? Yatırımcı alacak mısınız? Ne tür pazarlama kanalları kullanacaksınız? Ekibinizin özellikle sosyal medya pazarlaması için insanlara ihtiyacı var mı? Müşterileriniz hangi çevrimiçi kanalları kullanıyor?

Pazarlama ve işletme finansmanı, iş planınızda ele alınması gereken önemli hususlardır. Finansman için, işletme kredilerini ve yatırımcıları nasıl çekeceğinizi araştırmak iyi bir fikirdir . Pazarlama için çevrimiçi pazarlama kanallarına aşina olmalısınız .

Tüm masraflarınızı da düşünün. İşletmenizi etkileyebilecek sabit ve değişken maliyetlerin bir listesini oluşturun. Potansiyel olarak başarılı bir fikir üzerinde beyin fırtınası yapmak, yalnızca yüz binlerce dolarlık maliyeti unutmak kolaydır. Araştırmanızda, fiziksel bir mağaza açmanın maliyetinin sizin için çok fazla olduğunu ve bunun yerine, nihayetinde tasarruf edip küçük bir fiziksel yer açmadan önce çevrimiçi bir iş kurmanız gerektiğini görebilirsiniz.

Ayrıca envanter ve diğer iş kalemlerinin maliyetleri hakkında bilgi edinerek yeni fikirler üretebilirsiniz. Perakende işinizi nasıl oluşturacağınızı ayrıntılı olarak düşünmek, mağazanızı açma zamanı geldiğinde başarıya ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Örneğin, bir satış noktası sistemine ve kredi kartı işlemlerini işlemek için bir yola ihtiyacınız olacak. Ve işiniz için doğru muhasebe yazılımına yatırım yapmak isteyeceksiniz .

Perakende mağazanız için bir isim seçin
Bir iş planı oluşturmayla ilgili diğer temel bilgilere ek olarak, iyi bir işletme adı bulmak için zaman ayırın. İyi bir işletme adının nasıl oluşturulacağını düşünürken birkaç faktörü göz önünde bulundurmalısınız.

Anlamı - Müşterinin bakış açısından ismin bir anlamı olmalıdır. Bu anlam zamanla geliştirilebilir, ancak müşteriler tarafından tanınabilecek bir marka adı isteyeceksiniz.
Basitlik – Nispeten kısa ve söylemesi kolay isimler arayın. Apple, Google, Facebook ve Nike, söylemesi kolay tüm büyük markalardır. Markanız ağız dolusuysa, marka bilinci oluşturma amaçları için muhtemelen en iyi isim değildir.
Benzersizlik – Rakiplerinizinkine yakın bir isim seçmeyin. İşletmenizi kapsayan orijinal ve otantik bir şey arayın. Diğer markalara bakmadan isimler için kendi ilhamlarınızı çizmeye çalışın.
Ad, işinizin başarısını belirlemez, bu nedenle bir perakende mağaza açarken odak noktası olmamalıdır, ancak en azından ticari varlığınızı adlandırmak için biraz düşünmek istersiniz.

Change History (0)

Note: See TracTickets for help on using tickets.